اولین مسجد مدرن ایران


 


 

 

 

در ميدان هفت تير اولين مسجد مدرن ايران هنوز خودنمايي مي كند. ساختمان مسجد الجواد(ع) توسط مهندس ابراهيمي طراحي و ساخته شده و اولين مسجد مدرن ايراني است.

  ساختمان مسجد از دو بخش شبستان و سالن سخنراني تشكيل شده است. سالن سخنراني اين مسجد دو طبقه است، شبستان به صورت مخروطي از اضلاع متقاطع تشكيل شده كه از رأس به طرف قائده پهن تر مي شود.

در زير زمين مسجد كتابخانه و بالاي آن مؤسسه تعاوني امام خميني(ره) قرار دارد. زمين اين مسجد حدود 1500 متر مربع مساحت دارد. نخستين امام جماعت اين مسجد آيت الله آقا سيد رضا زنجاني بود كه به دليل كهولت سن آيت الله شهيد مطهري بعد از ايشان از  سال 49 تا 51 در مسجد نماز خواندند. در مبارزات دهه 40 به از بستن مسجد جاويد پايگاه مبارزان انقلابي به مسجد الجواد(ع) انتقال پيدا كرد و بيشتر جلسات در آنجا برگزار مي شد تا اينكه به دستور مستقيم شاه مسجد الجواد(ع) هم تعطيل شد. بعد از تعطيلي، مسجد الجواد(ع) تا سال 68 رونق خود را از دست داد و با آمدن حجت الاسلام و المسلمين علي اكبر آشتياني و راه اندازي كانون فرهنگي و كتابخانه دوباره اين مسجد رونق سابق خود را به دست آورد

 

برای اولین بار در جهان: مسجدی در ایران با پوشش های تصفیه کننده هوا رنگ شد

این بنای ارزشمند در یکی از کانون‌های اصلی آلودگی هوای تهران، میدان هفت تیر واقع شده‌است که از این پس به عنوان اولین مسجد در جهان با قابلیت تصفیه هوا شناخته می‌شود. رنگ تصفیه کننده هوا، علاوه بر خاصیت ذکر شده، خواص خودتمیزشوندگی و طول عمر بالای نمای ساختمان را نیز به دنبال دارد و این تکنولوژی در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به مدد شهرسازی و مدیریت شهری آمده است.

بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، سالانه سه میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. در سالهای اخیر و دهه ۱۹۹۰ به مدد فناوری نانو محصولاتی نوین تولید شده‌است که دارای خواص منحصر به‌فردی نیز است. امروزه رنگ‌ها و مصالح ساختمانی هوشمند شده‌اند، پوشش‌ها می‌توانند آلودگی خود را از بین ببرند و ضد باکتری باشند و مهم‌تر از آن آلودگی هوا را تصفیه کنند.

ناکسوت اولین رنگ تصفیه کننده هوا در جهان، حاصل تحقیقات گسترده با نام «پیکادا» در اتحادیه اروپا بوده و به معنی به‌کارگیری پوشش‌های نوآورانه فتوکاتالیستی برای سنجش میزان آلودگی زدایی است. این محصول از نوع محصولات فتوکاتالیست بوده که با انرژی ماورای بنفش فعال شده و ذرات اکسیدهای نیتروژن‌دار موجود در هوا و مواد آلی فرار را به مواد بی‌ضرر تبدیل می‌کند.

از این تکنولوژی در پروژه‌های گوناگون شهری در کشورهای دیگر به کرات استفاده شده است. برای مثال اولین بیمارستان تصفیه‌کننده هوا در شهر مکزیکوسیتی و یا اولین کلیسا با قابلیت تصفیه هوا و نمای خودشوینده در ایتالیا در زمره این پروژه‌ها است. این‌بار نیز در کشور ایران و یکی از نقاط آلوده هوای پایتخت، مسجدی تاریخی و ارزشمند به این سلاح نوین رنگ‌های هوشمند تصفیه کننده هوا مجهز شد.

در این طرح که با همیاری مدیران و مشاوران عالی مسجد طی ۱۴روز به انجام رسید، نمای مسجد الجواد(ع) با رنگ ناکسوت با پایه سلیکون و مقاومت بسیار بالا رنگ آمیزی شد و از روز اتمام پروژه در عید مبعث نمای این مسجد به عنوان «اولین مسجد تصفیه کننده هوا» نام‌گذاری و به بهره‌برداری رسید.

پایگاه تابستانی مسجد الجواد (ع)

مشاهده لیست کلاس ها و برنامه هفتگی و ساعات آن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

ادامه مطلب: پایگاه تابستانی مسجد الجواد (ع)

سالن اجتماعات مسجد الجواد (ع)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دفتر مجالـس ختم و ترحیم
 
سالن اجتماعات مسجد الجواد (ع)
 
آماده برگــزاری مجالس
 
 ترحیـــم و گردهمایــی ها


 
 

Email : از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

        میزان فضای سالن مردانه : 285 نفر 

              میزان فضای سالن زنانه : 180 نفر      
 

ادامه مطلب: سالن اجتماعات مسجد الجواد (ع)

کتابخانه مسجد الجواد (ع)

مدارک عضویت کتابخانه الجـواد(ع)

1- ارائه مدارک زیربه صورت کامل هنگام ثبت نام:

  • 2 قطعه عکس 4×3
  • یک برگ کپی شناسنامه
  • مبلغ 90هزارتومان جهت عضویت شش ماه

2- تکمیل فرم عضویت به صورت کامل

3- پذیرش قوانین استفاده از کتابخانه و سالن مطالعه

ساعات کار کتابخانه

شنبه تا چهارشنبه

  از ساعت 8 صبح الی 6 بعد از ظهر می باشد. 

 

 

صفحه 1 از 2

بازگشت به بالا